NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Luniz
Operation Stackola
Noo Trybe (1995)
good good good good good


Recommended reviews

01. Intro
02. Put The Lead On Ya f. Dru Down
03. I Got 5 On It
04. Broke Hos
05. Playa Hata
06. Pimps, Playas & Hustlas f. Richie Rich & Dru Down
07. Broke Niggaz f. Knucklehead & Eklipze
08. Operation Stackola
09. 5150
10. 900 Blame A Nigga
11. Yellow Brick Road
12. So Much Drama f. Nik Nack
13. She's Just A Freak f. Knucklehead
14. Plead Guilty
15. I Got 5 On It (Reprise)
16. Outro


W dzisiejszych czasach aż trudno pomyśleć, żeby fan rapu nie słyszał o zespole Luniz. Nawet ci pseudofani, którzy mówią, że słuchają "czarnej muzy", rozpoznają utwór "I Got 5 On It" i machają przy tym głowami. Zresztą podkład z tego hitu został kilkakrotnie niechlubnie wykorzystany w telewizyjnych singlach (m.in. skradła go J. Lo). Z jednej strony cieszę się, że wers I Got 5 On It jest wykrzykiwany przez tysiące gardeł na całym globie, ale zwieszam głowę, gdy pomyślę, że mało kto kojarzy grupę, która stworzyła to dzieło. A to właśnie rezydenci wschodniego Oakland, reprezentanci Bay Area - Numskull i Yukmouth, czyli The Luniz, są współtwórcami legendarnego "I Got 5 On It". Warto wspomnieć też o producencie, który stworzył świetny podkład muzyczny, a jest nim Tone Capone. Melodyjny refren wykonał zaś gościnnie Mike Marshall - znany w Północnej Kalifornii piosenkarz RnB. Warto również wspomnieć, że chłopaki z Luniza, nagrywając ten utwór, mieli chyba niespełna 18 lat, a był to rok 95. Poznaliście już bliżej opowieść jednego z kawałków, który zaznaczył swoje miejsce w historii rapu. Teraz pora dowiedzieć się więcej o wspaniałej płycie "Operation Stackola", na której będzie mieli przyjemność go usłyszeć.

Omawiany album jest właściwie debiutem grupy Luniz. Wcześniej wydali chyba jeszcze jakąś demówkę na taśmie jako Luni Tunez, ale nawet nie wiem czy wyszła ona oficjalnie. Później te najstarsze utwory ukażą się na "Bootlegs & B-Sides". Rok przed wydaniem "Operation Stackola" mogliście usłyszeć członków Luniza w kilku utworach na krążku Dru Downa, ale to właśnie ich pierwszy, oficjalny projekt przyniósł im sławę. Płyta jest wręcz nasycona trendami narzucanymi przez nurt rapowy lat 90., który notabene w pewnym stopniu został wykreowany właśnie przez ten album. Muzykę tworzą tu porządne bity oraz świetnie wykorzystane i dobrane instrumenty, a nie jakieś ich sztuczne improwizacje wydobyte z syntezatorów. Producenci, którzy współtworzyli ten krążek to: Tone Capone, Shock G, N.O. Joe, E-A-Ski & CMT, DJ Fuse, Terry T, Gino Blackwell i DJ Darryl. Piosenki utrzymane są w lekkich i spokojnych klimatach, które najlepiej słychać w utworach #3, #5, #6 czy #12. Odmienną atmosferę nadają rytmy w "Broke Niggaz", "5150" czy "Plead Guilty", które odkrywają tę ostrzejszą i cięższą stronę Luniza. Słychać też, że dla Numa i Yuka rap to niezła zabawa, bo lubią się trochę powygłupiać, co daje się słyszeć choćby na początkach piosenek "5150" i "Yellow Brick Road". O samych wokalistach mogę rzec jedno - tworzą jeden z lepszych duetów w Bay Area. Yukmouth rapuje tu z lekką nutą zadziorności i beztroski, a jego wersy, pomimo młodego wieku artysty, przepełnia spora swoboda i profesjonalizm. Nukmsull nie odstaje od poziomu, jaki narzucił jego kompan, bo równie porządnie uprawia sztukę raperską. Lirycznie wokaliści prezentują się bardzo dobrze, bo ich rymy i teksty nie są oklepane. Tematyka na "Operation Stackola" oscyluje wokół typowych ulicznych opowieści: kasa, laski, przekręty etc. Generalnie recenzja tej płyty ma raczej na celu potwierdzenie ogólnie przyjętego zdania, które mocno wychwala ten krążek i nazywa go po prostu klasyką. Płytę na szczęście dość łatwo dostać, pomimo starej daty. Trzeba mieć.


Written by: BayUndaground staff
Name:
Comment:
Comments (4):
By Haber on 23 June 2010
Jedna z lepszych płyt jakie słyszałem, nie wypada nie mieć tego w fizycznej formie... genialne flow Yuk-a i Numa polecam każdemu ten krążek kto nie zna takiej klasyki powinien się wstydzić
By warren on 02 November 2009
Zgadzam sie z Lethaface'm! Kapitalny album doceniony nie tylko przez fanow Zachodniego Wybrzeża. Nr.3 to perełka na płycie, znają ten referen nawet osoby nie interesujace sie rapem. "I got 5 on it" leci przynajmniej raz dziennie w audycjach radiowych. Ocena każka jak najbardzie prawidłowa 10/10, 5/5 jak kto woli:)
By lethaface on 26 September 2009
tylko 5/10? wg mnie te skrajnosci udowadniaja tylko ze chlopaki z The Luniz maja roznorodne pomysly na piosenki i sa wszechstronni. naprawde lubie ten krazek. jeden z tych ponadczasowych
By jakubs1984 on 26 September 2009
Teoretycznie jest to klasyk . Może wynika to z tego ,ze jest na nim kawałek nr.3. Chyba kazdy interesujacy sie rapem zna przynajmniej refren. Drażni mnie troche niejednostajność płyty. Z jednej strony ostre gangsterskie brzmienia ( Broke Niggaz), z drugiej kawałki o humorystycznym zabarwieniu. Mam mieszane uczucia. Trudno ocenić ten album. Za dużo w nim skrajności . Z sentymentu do ,,I got 5 on it''...5/10.

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.