NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Various Artists
Nor Cal Factorz
Brown Power Records / Platinum Dope Ent. (2004)
good good good good good


Recommended reviews

01. Nor Cal Factorz - Unknown & Emaculate
02. Creepin - Unknown, Young Crayze & Emaculate
03. Get My Blast On - Unknown, Spice 1, Emaculate & Venomous
04. Hit It Right - Lil Risk & Guil-Tee
05. Ohh!!! - Michelob & 40 Glocc
06. Cali Livin - Unknown
07. Showin Them Thugs Love - Unknown, Emaculate & C-4
08. Death - Oso
09. Say Hay - Nina Ross
10. Can't Immitate - Emaculate, Unknown & Young Crayze
11. Still My Boy - Venomous
12. Your Worst Nightmare - Unknown, Emaculate & Venomous


Rok 2004 był czasem, gdy podziemna wytwórnia muzyczna z Modesto zaczęła rozwijać skrzydła. Mam na myśli należącą do Unknowna stajnię Platinum Dope Entertainment, która miała już na koncie debiut swego szefa o tytule "Lyrical Arsonist". Natomiast później w krótkich odstępach światło dzienne ujrzały takie projekty jak "209-Illation" (Unknown & Venomous), "Machete Mouth Massacre" (Venomous) i właśnie omawiana składanka "Nor Cal Factorz".

Jeśli mieliście dotąd okazję słyszeć którąkolwiek z wyżej wymienionych płyt, to wiecie, iż Platinum Dope nie należy do firm stawiających na jakość; przynajmniej dotąd. Solo Unknowna, Venomousa, a także ich wspólny album cierpiały na solidne braki w produkcji, masteringu, a nawet zdawałoby się tak prozaicznych kwestiach jak oprawa graficzna. Tutaj poza cienką jak barszcz okładką jest na szczęście lepiej w tych aspektach. Stronie muzycznej wciąż rzecz jasna sporo brakuje do osiągnięcia telewizyjnego poziomu, ale jak na standardy podziemnego rapu latynoskiego jest całkiem przyzwoicie. Mówiąc to, chcę podkreślić, że udało się tym razem uniknąć tych najbardziej ewidentnych a tym samym rażących niedociągnięć jak kiepskie bity, niezrównana głośność czy infantylność dźwięków w tle. Za całkiem przyjemne podkłady odpowiadają J Dog, Raul Martinez, Amrous Sun, Unknown, Ped, C-4, Sir Dyno i Nina Ross. Po raz kolejny lepiej wypadają nagrane zwrotki, w szczególności te w wykonaniu Unknowna, który zaszczycił swą obecnością aż 7 kawałków. Całkiem niezłą frekwencją mogą się także pochwalić Emaculate i Venomous. Z tych co bardziej znanych artystów pojawia się jedynie Oso z Darkroom Familii oraz - o dziwo! - Spice 1. Jeśli chodzi o warstwę liryczną, to niestety nie spodziewajcie się za wiele, chłopaki poruszają bowiem standardowe tematy jak reprezentowanie okolicy, pogróżki, przechwałki, pimpowanie i demaskowanie fałszywych gangsterów. Według mnie robią to jednak całkiem sprawnie, co budzi nadzieje na przyszłość. Spośród 12 kawałków jedynie 2 nie podeszły mi do gustu: "Ohh!!!" ze względu na inny klimat i "Say Hay", gdyż prawie nigdy nie lubiłem kobiet za mikrofonem. W tym momencie nachodzi mnie ochota na wrzucenie dygresji dotyczącej seksizmu i dominacji mężczyzn w rapie, lecz niestety powstrzymam się i zachowam me przemyślenia na odpowiedniejszy moment. W każdym razie "Nor Cal Factorz" to podziemna składanka, która adresowana jest do fanów takichże brzmień. Jeśli lubujecie się w nagraniach Darkroom Familii czy Unknowna, to warto sięgnąć po tę pozycję; w przeciwnym razie będziecie raczej niezadowoleni.


Written by: khamenei
Name:
Comment:
Comments (1):
By SMOKE IN HALATION on 03 October 2011
całkiem niezła pozycja dla słuchaczy darkroom familii i pokrewnych brzmień choć nie należy do zbyt oryginalnych projektów, można posłuchać

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.